CZ EN DE PL FR

S padákem nad hlavou…

V naší novodobé historii existuje celá řada témat, kterým zůstáváme my, jako obyčejní občané, ale také státní muzea, instituce a s nimi profesionální historikové, velmi mnoho dlužni. Jeden z těchto dluhů byl v loňském roce částečně splacen. Záměrně říkáme částečně, neboť těm mužům, kterým dlužíme, nemůžeme vrátit ani zlomek toho, co udělali pro svoji zemi… A je velká škoda, že naprostá většina z nich, pokud vůbec přežili svoje nelehké bojové nasazení, může dnes přihlížet jen od tam, kam odchází na věčnost velcí bojovníci…
Společnost přátel čs. opevnění o.p.s. otevře v letošním roce první stálou muzejní expozici v ČR, věnovanou československým výsadkovým operacím z Velké Británie a Itálie za 2. světové války s názvem „S padákem nad hlavou…“. Na ploše 140 m2 jednoho ze sálů dělostřelecké tvrze Hůrka, naleznou návštěvníci informace o všech československých paraskupinách, které v letech 1941-1945 vyslal II. (zpravodajský) odbor Ministerstva národní obrany československé exilové vlády v Londýně na území Protektorátu Čechy a Morava, ale také do Francie, Itálie, Jugoslávie a na Slovensko.
Vedle podrobných informačních panelů s mnoha fotografiemi jsou součástí expozice také trojrozměrné exponáty ve vitrínkách, dokumentujících působení pozemních jednotek československé zahraniční armády ve Velké Británii.
Hlavním scénáristou výstavy je historik PhDr. Jan Břečka z Moravského zemského muzea v Brně, na projektu se podílí také členové Společnosti přátel čs. opevnění.
Tato stálá expozice se rovněž dotkne dalších témat – československých paradesantních jednotek v Sovětském svazu, parašutistických jednotek států účastnících se II. světové války a významných výsadkových operací…
Je to první z celé řady připravovaných expozic a výstav, které se během příštích let budou objevovat v Muzeu opevnění – dělostřelecké tvrzi Hůrka.

Výstava je přístupná od 25. června 2010 v časech vstupů prohlídek. Vstupné je možné zakoupit samostatné jen na výstavu, nebo lze výstavu shlédnout jako součást prohlídky celé tvrze – v jejím závěru.

Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s.

Optimalizováno pro: 800x600 | IE, Mozilla FireFox| XHTML 1.0 Transitional | CSS | Designed by: HADAPrint; PHP by tam!ko