CZ EN DE PL FR

Záchranáři v podzemí pevnosti

Naprostá tma, labyrint chodeb a sálů hluboko pod zemí, chlad, vysoká vlhkost, zrádné proudění vzduchu, úzká vysoká schodiště… To je očima záchranářského psa těžký cvičný terén v podzemí prvorepublikové pevnosti. Dělostřelecká tvrz Bouda se stala při březnovému cvičení kynologů ze záchranné brigády Pardubického kraje prostorem, kde se nacvičovalo vyhledávání zraněných.
Proč zrovna Bouda? Tvrz, unikátní vojensko-historická a stavební památka, představuje i pro zkušené záchranáře neobvyklý prostor. Mohutné sály s ozvěnou, střídání betonových chodeb a poválečných nedokončených hrubých výlomů ve skalním masivu, kapající voda, tma, která se blíží té absolutní... Neuspěly zde ani nejmodernější vojenské pozorovací prostředky pro noční vidění, pracující se „zbytkovým světlem“. Žádné zbytky světla zde totiž nejsou… Pohyb psa v takovémto prostředí prozrazují jeho pánovi jen svítící led diody a rolničky na obojku.
Specifické proudění vzduchu vytvářející silný průvan psům vážně komplikuje správné určení místa, kde se zachraňovaná osoba nalézá. Takto složité podmínky nejsou pro záchranářské psy při cvičných akcích ani v Moravském krasu, ani např. v bastionové pevnosti Josefov. I přes tyto komplikace byli nakonec psi a jejich páni na Boudě úspěšní…
Záchranná brigáda Pardubického kraje má třiadvacet záchranářů se psy, kteří mají splněnou základní zkoušku, dále jedenáct čekatelů na členství, a šest takzvaných hostů, kteří jezdí s brigádou trénovat.
Hlavním zaměřením záchranné brigády Pardubického kraje je vyhledávání osob v sutinách, ve volném terénu a vodě, také se okrajově zajímají o lavinovou práci se psy. Jsou začleněni do integrovaného záchranného systému. Při práci využívají záchranáři osvědčená plemena jako je střední knírač, labradorský retrívr, zlatý retrívr, chesapeake bay retrívr, německý ovčák, belgický ovčák malinois, hovawart, portugalský vodní pes, border kolie, mudi, chodský pes a také křížence.
Členové záchranné brigády Pardubického kraje nebyli trénovat na Boudě naposledy… Ve spolupráci se správcem tvrze proběhne na Boudě další cvičení nejspíše ještě v letošním roce.

Psi záchranáři
Společnost přátel čs. opevnění
Optimalizováno pro: 800x600 | IE, Mozilla FireFox| XHTML 1.0 Transitional | CSS | Designed by: HADAPrint; PHP by tam!ko