CZ EN DE PL FR

Tvrz Hůrka – zpřístupňovací práce a čištění objektu.

Oříšek i pro zkušené bunkrology představuje na tvrzi Hůrka objekt K – S 12 „Na kótě“ určený pro osazení otočné a výsuvné dělostřelecké věže. Pro návštěvníky je přístupný jen zvenčí – jak už jeho jméno napovídá – leží přímo na kótě 666 Výšina.
Z jeho stropní desky je úžasný panoramatický rozhled. Jen málokdo z těch, kteří se zde kochají dalekými rozhledy tuší, že podzemní spojovací chodby a muniční sály tvrze zde leží cca 60 metrů pod terénem. Na mezipatro objektu K – S 12 vede totiž 297 schodů, což je pro srovnání třikrát více, než je tomu u stejného srubu (K – S 22 „Horymír“) na dělostřelecké tvrzi Bouda.
Schodiště bez zábradlí vinoucí se kolem více než 50 m vysoké výtahové šachty je důvodem, proč se do objektu v minulosti nepodívalo mnoho lidí, publikováno bylo jen několik málo fotografií. Než se na objekt vydají první návštěvníci, musí se srub zpřístupnit, což představuje jeho důkladné vyčištění, odvodnění, zřízení elektrického osvětlení a montáž zábradlí, které se bude stejně jako na tvrzi Bouda vyrábět podle původní dokumentace.
Na první prohlídky, které by měly být v budoucnu jen součástí speciálního prohlídkového okruhu, si však fyzicky zdatní návštěvníci ještě nějaký čas počkají. Přesto už došlo k prvním přípravným pracím. Kolegové ze společnosti CMA – specialisté na práce v podzemních a nebezpečných prostorech – provedli čištění schodištní a výtahové šachty. Při tom pořídili zajímavou fotodokumentaci, kterou lze shlédnout na internetových stránkách CMA. Záběry z Hůrky najdou zájemci zde:

Je to zatím jediná možnost, jak se do objektu podívat, neboť vstup, až do doby zřízení bezpečného zábradlí, není nikomu povolen. Při pohledu na fotografie je zřejmé, proč tomu tak je. Další fotografie postupně umístíme do fotogalerie na tyto stránky.


Společnost přátel čs. opevnění, o. p. s.
Optimalizováno pro: 800x600 | IE, Mozilla FireFox| XHTML 1.0 Transitional | CSS | Designed by: HADAPrint; PHP by tam!ko